סל הקניות שלי
X-
כסאות בטיחות

איך בוחרים כסא בטיחות?

כשמדובר בבטיחות ילדנו אנו נעשה הכל. מושב בטיחות יכול למנוע תאונות ופגיעות בצורה מיטבית כאשר הוא מותאם לגובהו ומשקלו של הילד. אבל מה חשוב לבדוק לפני שקונים כיסא ומה חייבים לדעת על השימוש בו?ריכזנו בשבילך את כל מה שאת צריכה לדעת כדי לבחור כסא ולהשתמש בו נכון לבטיחות מרבית.
איך בוחרים כסא בטיחות?

מטרתם של כסאות הבטיחות ברורה לכולנו. בשוק קיימים סוגים שונים של כסאות רכב-  סלקלים, כסאות בטיחות, בוסטרים, כסאות בטיחות מגיל לידה, כסאות בטיחות משולבי בוסטר, ועוד.
בכתבה זו נתמקד בכסאות בטיחות.

מה אומר החוק?

תקנות משרד התחבורה הישראלי מחייבות אותנו להושיב את הילד במושב בטיחות מלידתו ועד הגיעו לגיל 8:

 

בסלקל או כסא בטיחות מתאיםעד גיל שנתייםנגד כיוון הנסיעה
בכסא בטיחות או בוסטר עם רצועותעד גיל 5(18 ק"ג לפחות)עם כיוון הנסיעה
במושב מגביה עם או ללא גבעד גיל 10 (145 סנטימטרים)עם כיוון הנסיעה 

 

החוק במדינת ישראל מגדיר גילאים בהם מותר לעבור ממושב בטיחות אחד לאחר.
המלצה שלנו- שימו לב לגיל ולמשקל. לא כל הילדים מגיעים לאותו גובה ומשקל באותו הזמן.

 

הדבר החשוב הראשון הוא כמובן התאמת הכסא לגיל ומשקל הילד. אחרי שאת בטוחה שהכסא מתאים מבחינה זו, ישנם פרמטרים נוספים שכדאי לשקול:

 

בטיחות ותקנים

כדאי להקפיד על כסא בעל תו תקן אמריקאי (FMVSS 213), תקן אירופי (ECE-R44/04), או שניהם, וכמובן שהכסא צריך להיות מאושר על ידי מכון התקנים הישראלי.

תווי התקן הבינלאומיים מעידים על כך שהכסאות עברו בהצלחה מבחני ריסוק שונים. 

 

תאריך ייצור ותפוגה 

התאריך מצויין על הכסא. לרוב, כסאות ייחשבו בטיחותיים כ- 5/6 שנים מתאריך הייצור שלהם. לאחר תקופה זו, לא מומלץ להשתמש בכסא. בנוסף, לא מומלץ להשתמש בכסא שעבר תאונה. ייתכן וישנן פגיעות שאינן נראות לעין הפוגמות ביכולתו להגן על ילדך.

 

עלויות

כדי לחסוך עלויות אנחנו ממליצות לבחון מוצרים משולבים, כמו למשל כסא בטיחות מגיל לידה, או כסאות בטיחות המשלבים בוסטר. נכון שכסא זה יכול לעלות יותר בטווח הקצר, אבל החיסכון לטווח ארוך גדול הרבה יותר.

כיסא מומלץ לדוגמה הוא כסא בטיחות 4Ever ss דגם Bryce המאפשר שימוש מגיל לידה ומתאים גם לשימוש כבוסטר, ולכן ישרת אותך לאורך שנים רבות.

בגזרת כסאות הבטיחות המשלבים בוסטר, תוכלי למצוא את כסא בטיחות בוסטר Maestro 2019 החדש, שזכה לאהדה רבה בקרב האמהות שלנו.

בסיס

את כסא הבטיחות ניתן לחבר למושב הרכב באמצעות חגורות הבטיחות של הרכב, באמצעות בסיס ISOFIX או באמצעות בסיס Latch.

את החגירה באמצעות חגורות הרכב כולנו מכירות. היא יכולה להיות מורכבת ומסורבלת, וקל הרבה יותר לטעות בחיבור כזה ולחגור את הכסא בצורה שאינה בטיחותית מספיק. כאן מגיעים הבסיסים הקבועים לרכב, שמקלים על החיבור ומונעים את הטעויות.

בסיס ISOFIX- בסיס מתוצרת אירופאית ולכן מותאם יותר לכסאות בטיחות המיוצרים על ידי יצרנים אירופאים. הבסיס מתחבר לשלדת הרכב באמצעות אבזמי מתכת מאורכים ומוט טלסקופי המתקבע אל רצפת הרכב.

בסיס Latch- המקבילה האמריקאית ל- ISOFIX, ולכן תתאים יותר לכסאות המיוצרים בארצות הברית. הבסיס מתקבע אל שלדת הרכב באמצעות טבעות עגינה. שיטה זו נחשבת מעט פחות הרמטית מה- ISOFIX, אבל כסאות שמתאימים לבסיס זה יתאימו גם לבסיסי ISOFIX.

חשוב לציין כי במידה ותקבעו נכון את הכסא באמצעות חגורות הבטיחות וללא בסיס, תקבלו את אותה רמת הגנה ובטיחות. 

 

נוחות

נוחות המושב היא נושא לא פחות חשוב בבחירת כסא הבטיחות. במיוחד כשמדובר בכסאות משולבים או כסאות לטווח ארוך, שצריכים לשמש את הילד הגדל.

הקפידי לבחור מושב מרווח ומרופד. הריפוד לא רק תורם לנוחות הישיבה של הילד, אלא מספק רובד נוסף של בטיחות והגנה, ויכול לספוג חלק מעוצמת המכה במקרה של פגיעה ברכב. 

מכיוון שמדובר בכל זאת במושב של תינוק / פעוט, צאי מנקודת הנחה שהוא יתלכלך... לכן כדאי לבחור בכסא שניתן להסיר את ריפודו בקלות, ואם אפשר, שיהיה בטוח לשימוש במכונת כביסה. ריפוד קל העשוי מבד אוורירי ונושם, יבטיחו את נוחות הילד ויצמצמו הזעה בימים חמים או בנסיעות ארוכות.

בנסיעות ארוכות, מתקן לבקבוק או כוס שתייה יכולים גם הם להיות יתרון ולהוסיף לנוחות הילד. למשל הכסא כיסא בטיחות 65 MY RIDE מכיל שני מקומות צדדיים לכוסות פלסטיק או בקבוקים.

 

טיפים נוספים

  • כדאי לבחון גם את מספר מצבי הישיבה / שכיבה של המושב
  • חגורות נוספות לא בהכרח מעידות על בטיחות מוגברת. כדאי לבדוק שמנגנון החגירה נוח וקל לתפעול עבורכם, וכי ישנו מרווח בין גוף התינוק לבין החגורות. כדאי שיהיה לו מרחב פעולה מעט חופשי כשהוא יושב בכסא.
  • כדאי ומומלץ לבדוק עם החנות בה אתם קונים אם ניתן לבדוק את הכסא ברכב שלכם. כך תראו אם הוא מתאים מבחינת גודל וחגירה.
  •  אנחנו יודעות שמקובל לחגור ילדים קטנים במושב שליד הנהג, אבל אנחנו ממליצות לזכור שהמקום הבטוח ביותר ברכב הוא המושב האחורי האמצעי. אם ניתן, כדאי לקבע את כסא הבטיחות שם.

אז בואי הסכם, כשאת הולכת לרכוש כסא בטיחות זכרי- התאמה לגיל ולמשקל, בטיחות, עלויות, בסיס ונוחות- אלו הפרמטרים שאנחנו ממליצות לבדוק.

 

את מוזמנת לקרוא עוד על סלקלים או על המלצות לרכישת בוסטר.

 

בהצלחה,

צוות מאמא גורו

רגע לפני שממשיכים...

כדי לשמור על תוכן איכותי והמלצות קנייה אותנטיות, הכניסה לאתר מאמאגורו לחברות רשומות בלבד. הצטרפי עכשיו, הגדילי את כוח הקבוצה ותיהני ממבצעים, הטבות והמלצות קנייה אמיתיות של אימהות.

הרשמי עם פייסבוק ותוכלי לדרג ולהמליץ בעצמך הרשמי באמצעות המייל
אני מאשרת קבלת עדכוני מבצעים והטבות מעת לעת (ותמיד אוכל להסיר את עצמי)