סל הקניות שלי
X-
ספרים לילדים

זה כל הסיפור: עודדו את ילדכן לקרוא יותר ספרים

הקראת ספרים החל מגילאי ינקות תורמת רבות להתפתחות הילד ברמה הרגשית, השכלית והחברתית ועוזרת לו לפתח את עולם הדמיון, מסייעת לו בבניית הביטחון העצמי ומרחיבה באופן משמעותי את אוצר המילים שלו. אז אם עוד לא חשפתן את ילדכן להנאה שבקריאה תוכלו להיעזר במדריך שלפניכן כדי להבין איך עושים זאת נכון.
זה כל הסיפור: עודדו את ילדכן לקרוא יותר ספרים

באיזה גיל כדאי להתחיל?

קריאת ספרים היא דרך מצויינת לסייע לילד לפתח הרגלים נכונים כבר מגיל שנה ואפילו לפני. בגילאי שנה רוב הילדים אינם מדברים עדין אך מתקשרים היטב עם הוריהם ואם תבחרו בספר הנכון תוכלו להעביר איתם דקות של הנאה בהן יוכלו להקשיב לצלילים, להביט בתמונות ולהנות מזמן איכות עם אמא. החל מגיל שנה וחצי ועד גיל שנתיים ישנה התפתחות משמעותית מבחינת השפה וגם אם הילד עוד לא מדבר ממש, הוא מבין הכל ואף מסוגל להתרכז זמן רב יותר. כדאי מאוד בגיל זה להקריא את הספרים בדרך מעניינית ויצירתית.

לאחר גיל שנתיים ועד גיל ארבע לערך, ישנה קפיצת מדרגה גדולה מאוד בהתפתחות הילד והם מסוגלים להקשיב בשקיקה לספר עם עלילה לא קצרה אך עדין יבקשו להביט באיורים וליהנות מכישרון המשחק של המקריא. התמונות שבספר משלימות למעשה את המלל עבור הילד והוא מסוגל להתרכז טוב יותר בעלילה כאשר הוא לא צריך לדמיין את הדמויות. החל מגיל 4 רוב הילדים מפתחים ציפייה גדולה יותר מהעלילה והאתגר האינטלקטואלי שלהם מהספר גדול במיוחד. הם נהנים מטקסטים מצחיקים ושנונים, מבקרים את האיורים  ונהנים להפליג בדמיון למקומות רחוקים ומעניינים. בגיל זה הם צמאים לכמה שיותר מידע על הדמויות והעלילה ואף נהנים להמתין בציפייה לפרק הבא.


קריאה ככלי לימודי

ילדים שקוראים ספרים לרוב מצליחים להבין את העולם טוב יותר, הביטחון העצמי שלהם מתחזק והם מקבלים כלים חשובים לתקשורת בינאישית וחברתית עם ההורים ומי שמסביבו.

לאורך השנים נחשבו הספרים לכלי לימודי הכי חשוב שקיים. במהלך הקריאה את חושפת את ילדך לדברים חדשים, דרכים יצירתיות לפתור בעיות, מידע שלא הכיר עד כה ואפילו מעודדת אותו לפתח תחביבים חדשים. ילדים שקוראים ספרים לרוב מצליחים להבין את העולם טוב יותר, הביטחון העצמי שלהם מתחזק, הם לומדים לתכנן תוכניות, לומדים לשנן ולזכור משפטים ודמויות ומקבלים כלים חשובים לתקשורת בינאישית וחברתית עם ההורים ומי שמסביבו. קריאה חושפת את הילד לעולם הדמיון וגורמת לו להבין שהכל אפשרי אם רק רוצים ואף מסייעת לו להרחיב אופקים ולהכיר מילים, ביטויים, ארצות, תופעות טבע ועוד שלל דברים.

 

 


על מי מוטלת המשימה ומתי?

אמנם הכותרת משתמשת במילה משימה אך ספרים הם ללא ספק זמן איכות שלכן עם ילדכן. כדאי מאוד שבכל פעם דמות חשובה אחרת בחייו של הילד תיקח חלק בשעת הסיפור על מנת שהקשר שלו עם הסובבים איתו יהיה חזק לא פחות. עוד לפני שמתחילים בקריאה מומלץ לשאול את הילד איזה ספר היה רוצה לקרוא על מנת ליצור התלהבות וציפייה ולמשוך את יכולת הריכוז שלו עד כמה שניתן. שתפו את הילד במהלך קריאת הספר, תנו לו להשלים מילים, שאלו אותו האם הוא זוכר מה קורה הלאה ומי הדמויות האהובות עליו. בנוסף כדאי לבחון האם הוא מבחין בין טוב לרע ולנצל את המעמד בכדי לגלות אילו נושאים מעסיקים אותו ועל מה הוא חולם ומפנטז.

כדאי להקריא את הספר עם קולות שונים ולהכנס לאווירת המספר היצירתי על מנת לעניין את הילד ולעזור לו להתחבר לדמויות. השתמשו בעזרים נוספים ובכל חלקי הגוף. ניתן לאפשר לילד לבחור היכן לקרוא את הספר ואפילו לשתף אותו במשחקי תפקידים כדי להעניק לו את היכולת ללמוד תוך כדי הסיפור. אם ילדכן אוהב לקרוא שוב ושוב את אותו הספר נסו בכל פעם לשנות מעט את אופן הקריאה ולהכניס פעילויות חדשות על מנת ליצור בכל פעם אתגר חדש.

אין זמן מוגדר לקריאת ספרים. אפשר לקרוא ספר לפני השינה או בכל זמן אחר אך רצוי באווירה רגועה ונעימה. מומלץ להציע לילד לקרוא ספר מדי יום על מנת ליצור את ההרגל כבר מגיל קטן.


אילו ספרי ילדים מומלצים?

לכל גיל ישנם ספרים שמתאימים בדיוק לאותו השלב בהתפתחות. בגילאי שנתיים הספרים האהובים והמומלצים ביותר הם "איפה פינוקי", "פרפר נחמד" הנוסטלגי, "איה פלוטו", "הפיל שרצה להיות הכי", "חנן הגנן" ועוד מגוון ספרים אשר דמויותיהם הן לרוב חיות. החל מגיל שנתיים ניתן כבר לאתגר את הילדים עם "דירה להשכיר", "מיץ פטל", "הילד שאהב את הירח", "מי ראה את אילת", "תפילילה" הפופולארי ומגוון ספרי "פאקו" ו"לולו". החל מגיל 5 הספרים הופכים למאתגרים יותר וכוללים ספרים כמו "אבל הוא התחיל" של מיכל דליות, "אותיות במיץ שטויות", "כספיון" ועוד.

 

קריאה מהנה,

צוות מאמא גורו

רגע לפני שממשיכים...

כדי לשמור על תוכן איכותי והמלצות קנייה אותנטיות, הכניסה לאתר מאמאגורו לחברות רשומות בלבד. הצטרפי עכשיו, הגדילי את כוח הקבוצה ותיהני ממבצעים, הטבות והמלצות קנייה אמיתיות של אימהות.

הרשמי עם פייסבוק ותוכלי לדרג ולהמליץ בעצמך הרשמי באמצעות המייל
אני מאשרת קבלת עדכוני מבצעים והטבות מעת לעת (ותמיד אוכל להסיר את עצמי)