סל הקניות שלי
X-
בריאות התינוק

איך לטפל בגזים

תופעת הקוליק (גזים) בקרב תינוקות מונעת שינה ויוצרת תחושות תסכול וחוסר אונים כשאינך מצליחה להרגיע אותו. מה בכל זאת ניתן לעשות?
 איך לטפל בגזים

גזים, או בשמם הרפואי- קוליק, היא תופעה בה גזים הכלואים במערכת העיכול של התינוק מתבטאים בכאבי בטן חזקים, חוסר נוחות ובכי.

לרוב מתחילה התופעה בגיל כמה שבועות, ונמשכת עד לגיל 3-4 חודשים. לא כל התינוקות חווים את התופעה באותה עוצמה, תדירות או באותו משך זמן. התופעה שכיחה באותה מידה בתינוקות יונקים ובתינוקות הניזונים מפורמולות או תחליפי חלב.

 

 

חוששת שלילד יש גזים?

בדקי את כלל השלוש- בכי הנמשך למעלה משלוש שעות, יותר משלושה ימים בשבוע ובמשך שלושה שבועות לפחות.

 

אז איך תדעי שאכן מדובר בגזים ולא בבעיה אחרת?

קל להאשים את הגזים בכל רעה חולה, אך ראשית מוטב לבדוק שאין הסבר אחר לבכי: ייתכן שהתינוק פשוט רעב, עייף או שהטמפרטורה לא נוחה לו, ואולי הוא סובל בכלל מחום או נזלת. כאבים ובכי הנובעים מגזים ילוו לרוב בעוויות של כאב, אגרוף הידיים ותנועת קיפול של הרגליים אל הבטן. לרוב בטן התינוק תהיה קשה והוא יתקשה במתן צואה.

לאחר ששללת הסברים אלטרנטיבים, אנו ממליצות לחשוב על כלל השלוש– בכי הנמשך למעלה משלוש שעות ביום (בעיקר בשעות הערב), יותר משלושה ימים בשבוע, ובמשך שלושה שבועות לפחות. במידה וזה המצב, ככל הנראה מדובר בקוליק.

 

גורמים

הגורמים המדוייקים לתופעה אינם ברורים, אבל מומחים רבים סבורים כי הסיבות העיקריות לקוליק הן:

 • חוסר בשלות של מערכת העיכול שאינה מסוגלת להתמודד עדיין עם עיכול המזון.
 • אוויר במערכת העיכול העלול להיכנס דרך פטמת הבקבוק, אך גם בזמן יניקה משד בגלל הצמדות לא מיטבית.
 • רגישות למרכיבי החלב- בתינוקות שאינם יונקים.
 • אי סבילות ראשונית ללקטוז.
 • תזונת האם המניקה- בנושא זה, דעות המומחים חלוקות. יש הטוענים שתזונת האם משפיעה ויש הגורסים שאין קשר.

הקלה
החדשות הטובות הן שישנן מספר דרכים בהן תוכלי לנסות ולהקל על תינוקך. חשוב שתזכרי שלא כל התינוקות מגיבים לאותה השיטה, ואפילו עם תינוקך שלך- מה שהצליח אתמול לאו דווקא יצליח היום. בכל הקשור לקוליק, לכל תינוק יש ימים טובים יותר וימים טובים פחות, ולמרות שלא תמיד זה נראה כך, בסוף כולם עוברים את זה.

 • הוצאת הגזים בזמן ההאכלה ואחריה– עידוד התינוק לעשות "גרעפס" בזמן האוכל ואחריו יכול למנוע הצטברות של גזים במערכת העיכול בהמשך.
 • תכשירים– בשוק קיימים לא מעט תכשירים להקלה על תופעת הגזים- טבעיים ואחרים.
  בגזרת התכשירים הטבעיים תוכלי למצוא את Galicol Forte מבית הומגליל, או טיפות גרפווטר, ותכשירים אחרים כוללים את בייבזים מבית סם-און, טיפטיפות סימיקול מבית כצט, ואחרים. התכשירים מוצעים לרוב כטיפות אותן ניתן לתת לתינוקות כבר מגיל לידה (הגיל משתנה בין תכשיר לתכשיר).
 • עיסוי הבטן ותנוחות שונות יכולים גם כן להקל על הכאב ולעזור לגזים שהצטברו במערכת העיכול לצאת.
  החזקת התינוק בתנועת ערסול על הבטן– נסי להחזיק את התינוק בתנוחה בה יש מעט לחץ על הבטן, היכול לשחרר את האוויר הכלוא. ניתן למשל להחזיק את התינוק כשבטנו לחוצה קלות אל כתפך, להשתמש בתנוחת "נמר על עץ": השכיבי את התינוק על היד, כשבטנו נלחצת קלות אל היד המחזיקה. לחילופין, ניתן לשבת ולהשכיב את התינוק כך שהבטן שלו נמצאת על הברכיים שלך.
  אפשר גם להחזיק את התינוק עלייך באמצעות מנשא, בטן לבטן. הקרבה אלייך בשילוב הלחץ העדין על בטנו יכולים לעזור בהקלה על הכאב. בכל התנוחות מומלץ להוסיף תנועת נדנוד קלה ומונוטונית שיכולה גם היא להרגיע את התינוק.
  עיסוי הבטן– כדאי לעסות את הבטן בעדינות, בתנועות סיבוביות ועם כיוון השעון. עיסוי נוסף כולל השכבת התינוק על הגב וביצוע קיפול של הרגליים לכיוון הבטן (תנועת "אופניים"). הנעה של הרגליים עם כיוון השעון, תוך הצמדתן לבטן מדי פעם, יכולה לעזור בשחרור הגזים.
  מומלץ לבצע את העיסוי לאחר אמבטיה. רחצה במים נעימים תעזור להרגיע את התינוק, מה שיעזור לאפקטיביות של העיסוי.
 • כדור פיזיו– יכול  להרגיע את התינוק הסובל מהתקפת בכי בעקבות גזים. שבי על הכדור והחזיקי את התינוק עם בטנו עלייך. הלחץ הקל על הבטן בשילוב תנועות הכדור עשויים להרגיע את התינוק ולהקל על שחרור הגזים.
 • החלפת בקבוק– כדאי לנסות ולעשות שימוש בבקבוקי אנטי קוליק. לבקבוקים אלו מנגנונים מיוחדים המפחיתים את כמות האוויר אותו בולע התינוק בזמן האוכל.

טיפים נוספים

הימנעי מהאכלת יתר. תינוק בוכה אינו בהכרח תינוק רעב, והאכלת יתר של תינוק הסובל מגזים עלולה להחמיר את התופעה. נסי לגרות את רפלקס היניקה של התינוק. הפה והלשון הם הראשונים ברצף של שרירים טבעתיים המסתיימים בפי הטבעת. שרירים אלו נוטים לפעול אחד אחרי השני ברצף ולכן פעולת היניקה יכולה להפעיל גם את מערכת העיכול ולעזור לשחרר אוויר כלוא.

במידה ואת מניקה, נסי להימנע ממאכלים כמו שוקולד, קפאין, קטניות, אלכוהול, אוכל מתובל או חריף, פירות הדר, בצל, שום, וירקות ממשפחת המצליבים כמו כרוב, כרובית, ברוקולי, לפת או קולורבי. אנו חוזרות ומדגישות שדעות המומחים באשר להשפעת תזונת האם חלוקות.


ועוד דבר אחד חשוב השפיות שלך– בלי קשר לשאלה אם זה ילד ראשון או לא, אל תהססי לבקש עזרה. אחרי שבילית שלוש שעות בלילה בניסיון להרגיע תינוק בוכה, לא תזיק לך קצת מנוחה. לעיתים גם אחרי שלושה חודשים התופעה נמשכת. אנו יודעות, מבינות ומבטיחות לך: עוד קצת ואת מאחורי זה.

מאחלות לך תקופה שקטה ורגועה,
צוות מאמא גורו

רגע לפני שממשיכים...

כדי לשמור על תוכן איכותי והמלצות קנייה אותנטיות, הכניסה לאתר מאמאגורו לחברות רשומות בלבד. הצטרפי עכשיו, הגדילי את כוח הקבוצה ותיהני ממבצעים, הטבות והמלצות קנייה אמיתיות של אימהות.

הרשמי עם פייסבוק ותוכלי לדרג ולהמליץ בעצמך הרשמי באמצעות המייל
אני מאשרת קבלת עדכוני מבצעים והטבות מעת לעת (ותמיד אוכל להסיר את עצמי)