סל הקניות שלי
X-
משחקים לימודיים

אילו משחקים תורמים להתפתחות התינוק?

משחקים הם לא רק כיף והנאה הם גם יכולים לתרום רבות להתפתחות התינוק והפעוט בכל המישורים - פיזית, קוגניטיבית וחברתית. אילו משחקים יתאימו לכל גיל ויעזרו לילדך ללמוד ולהתפתח?
אילו משחקים תורמים להתפתחות התינוק?

משחק הוא דרך להתפתחות ולמידה דרך הנאה ומרגע שהתינוק נולד מומלץ לשלב חשיפה לצעצועים ומשחקים שונים בהתאם לגילו. כמובן, לא בכל גיל המשחקים יהיו דומים ולכל שלב יתאימו משחקים אחרים. בחודשים הראשונים תינוקות לא מסוגלים לתפוס גירויים רבים כמו צבעים עזים, צלילים מרובים.

עם הגדילה תינוקות מפתחים עוד ועוד כישורים ויכולות, באמצעות משחק ניתן לפתח ולחזק את היכולות הפיזיות והקוגנטיביות של התינוק, בשלב מאוחר יותר גם היכולת החברתית תשתפר דרך משחק.

 

איזה משחקים יתאימו לכל שלב?

 

6 שבועות עד 3 חודשים

תינוקות עד גיל 3 חודשים אינם זקוקים לגירויים רבים, ולמעשה מומלץ שלא לחשוף אותם לעושר רב של צעצועים. בגילאים אלה התינוק לומד למקד את ראייתו ולהגדיל את טווח הראייה שלו.

משחקים כמו ספר תמונות בשחור לבן יעודדו אותו להתמקד בתמונות ולשפר את תפקוד העיניים. כמו כן התינוק מגיב במיוחד למגע, צעצועים שניתן לגעת בהם כמו מובייל פרווה, קשת פעילות עם צעצוע אחד יכולים להעסיק את התינוק לכמה דקות ולהכין את הבסיס לשלב ההתפתחות הבא - פיתוח קשר עין יד. השמיעו לתינוק מוסיקה וצלילים נעימים מדיסקים או מצעצועים מוסיקליים כדי לפתח את חוש השמיעה ולחשוף אותו לצלילים שונים. לקראת גיל 3 חודשים אפשר לשלב צעצועים שמשמעים צליל, התינוק ילמד על הקשר בין הנפת היד ומגע בצעצוע לבין השמעת הצליל וכמו כן יפתח את הקואורדינציה.

 

גיל 3-6 חודשים

שימרו על עיקרון החשיפה לצעצועים והימנעו מגירוי יתר. גם בגילאים אלה התינוק יהנה ממשחק בצעצוע אחד או שניים בכל פעם ואין צורך להעמיס את סביבתו במשחקים. בגילאים אלה התינוק נחשף לחומרים ומרקמים שונים ולומד אותם - רך, קשה, קר, חם, חלק, מחוספס וכן הלאה. הלמידה מתבצעת דרך הפה ולא כדאי למנוע מהתינוק להכניס חפצים לפיו (אבל כן שמרו על סביבה בטוחה כדי שלא יכניס לפה דברים שמסוכנים לו). בשלב זה אפשר לחשוף את התינוק לצעצועים עם מרקמים שונים  - בובות פרווה, כדורי גומי וכן הלאה. כמו כן חשיפה למשחקים מוסיקליים כמו ספר מנגן, צעצועים שמשמיעים צלילים שונים.

 

6 - 9 חודשים

בגיל זה התינוק יתחיל לפתח את כישוריו המוטוריים - זחילה, ישיבה ואפילו עמידה שיכינו אותו להליכה שתגיע בשלב מאוחר יותר. מומלץ לאפשר לתינוק מרחב בטוח שבו הוא יוכל לנסות לזחול, הניחו משחקים שונים בחדר ועודדו אותו להגיע אליו בכוחות עצמו. בגיל זה תינוקות יהנו מאוד ממשחקים כמו קוביות רכות, הכנסת כדורים וחפצים לקופסה, ספרים רכים עם תמונות צבעוניות ועוד.

 

9 - 12 חודשים

ההתפתחות המוטורות ממשיכה בקצב מוגבר, התינוק כבר יושב לבד ובאופן יציב, ינסה לעמוד או להיעזר בחפצים כדי לעמוד ואולי אפילו יהלך צעד או שניים. בגיל זה מומלץ לעודד את התינוק לפתח מוטוריקה עדינה - אחיזת צבת ויכולת להרים חפצים בשתי אצבעות למשל לדפדף בספר או לבנות מגדל מקוביות.  התינוק פעיל במיוחד, אפשרו לו לנוע במרחב בטוח, הוא יהנה לגרור צעצעועים ברחבי הבית, להיעזר בבימבה או מכוניות על גלגלים להלך כמה צעדים ועוד.

רגע לפני שממשיכים...

כדי לשמור על תוכן איכותי והמלצות קנייה אותנטיות, הכניסה לאתר מאמאגורו לחברות רשומות בלבד. הצטרפי עכשיו, הגדילי את כוח הקבוצה ותיהני ממבצעים, הטבות והמלצות קנייה אמיתיות של אימהות.

הרשמי עם פייסבוק ותוכלי לדרג ולהמליץ בעצמך הרשמי באמצעות המייל
אני מאשרת קבלת עדכוני מבצעים והטבות מעת לעת (ותמיד אוכל להסיר את עצמי)